Stare Kino w Świeradowie

Nocowanie blisko centrum?
Bliżej się nie da.
Doskonała baza na krótsze i dalsze wycieczki po Górach Izerskich, Dolnym Śląsku i Czechach.

 

Stare Kino w Świeradowie

Nocowanie blisko centrum? Bliżej się nie da.
Doskonała baza na krótsze i dalsze wycieczki
po Górach Izerskich, Dolnym Śląsku i Czechach.

Stare Kino w Świeradowie

Budowę kina zakończono w 1905 roku. Powstało jako Teatr Zdrojowy na potrzeby gwałtownie zwiększającej się liczby kuracjuszy. Linia kolejowa uczyniła z Bad Flinsberg modny i tłumnie odwiedzany kurort dla elit szlacheckich, dyplomatycznych i artystycznych. Projekt architektoniczny, nieznanego autorstwa, był w ówczesnych czasach niezwykle awangardowy, łamał schematy i tworzył nowy kierunek w architekturze – modernizm. Bryła budynku rażąco kontrastująca z otoczeniem stawiała Bad Flinsberg w gronie prekursorów nowoczesnego budownictwa. Pewności nie mamy, ale idziemy o zakład, że budynek kina jest w pierwszej piątce zrealizowanych projektów modernistycznych na świecie.

Po wojnie Teatr Zdrojowy przemianowano na Kino Wieniec, a Bad Flinsberg na Świeradów Zdrój. Przestronne kino z doskonałą akustyką, było oczkiem w głowie władz Uzdrowiska. Kuracjusze z całej Polski, oraz pensjonariusze z FWP, chętnie zasiadali w kinowych fotelach. Dbano o repertuar, w dniu polskiej premiery filmowego przeboju, jedna z jego kopii obowiązkowo odwiedzała Świeradów.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Kino Wieniec ostatecznie padło, co można było sprzedano, reszta niszczała. Zmianę przyniósł XXI wiek. Podjęliśmy decyzję o rewitalizacji budynku i przywróceniu mu dawnej świetności i oryginalności. W części budynku prace wciąż trwają, co do reszty…. Zapraszamy do odwiedzin.

Świeradów i Czerniawa Zdrój

Uzdrowisko Świeradów leży w dolinie rzeki Kwisy na zalesionych zboczach Gór Izerskich z dala od ruchliwych i zgiełkliwych wczasowisk. Powietrze, gleba i woda w Świeradowie przesiąknięte są zdrową częścią Tablicy Mendelejewa.Skuteczność tutejszych kuracji wzmacnia radon. Radon poprawia samopoczucie i wzmacnia witalność kobiet i mężczyzn. Dlatego Perłę Uzdrowisk Dolnośląskich wolimy nazywać Doliną Miłości, a pracownicy magistratu Dolina Młodości.

W Uzdrowisku działają zakłady przyrodolecznicze, zakład kąpieli borowinowych, szpital uzdrowiskowy i pijalnia wód mineralnych. Tu znajduje się największa i najdłuższa modrzewiowa Hala Spacerowa i XIX – wieczny Dom Zdrojowy z 46 – metrową wieżą widokową. Bogactwa naturalne unikalny klimat i dostępność zabiegów leczniczych zachęcają do zadbania o zdrowie, urodę i samopoczucie.

Turystyka Świeradów Zdrój

Fenomenem Dolnego Śląska, świadczącym o jego wyjątkowości jest zróżnicowanie, od ukształtowania terenu, bogactwa przyrody, atrakcji turystycznych i sportowych po tradycję, kulturę i sztukę wielu narodów na przestrzeni wieków. Okolice Świeradowa kuszą swym unikalnym pięknem i tajemniczością: rozległymi pasmami górskimi, malowniczymi kotlinami, górskimi rwącymi strumieniami, dziką przyrodą i wielowiekowymi zabytkami Zapraszamy na krótką wycieczkę – zachętę po atrakcjach okolic Świeradowa.

Narciarstwo zjazdowe

Królową stoków jest Kolej Gondolowa na Stóg Izerski, tu nie stoi się w kolejkach, a doskonale utrzymany stok – oświetlenie, naśnieżanie, patrole Policji, opieka nad dziećmi – funkcjonuje do wiosny . Tuż obok raj dla snowbordzistów – snowpark. Pobliski Świeradowiec oferuje jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Polsce. Już wkrótce stary i wiecznie zepsuty orczyk zastąpi nowoczesna kanapa, sztuczne oświetlenie i naśnieżanie. Nie tak komfortowe warunki jak na Gondoli znajdziemy m.in. w Libercu (Czechy) 50km, Szpindlerowym Młynie (Czechy) 20km , Szklarskiej Porębie 15km – warto mieć łańcuchy, drogi trudno przejezdne.

Narciarstwo biegowe

Królową tras jest Polana Jakuszycka. W najatrakcyjniejszej części Gór Izerskich na narciarzy czeka 50km profesjonalnie przygotowanych tras biegowych. Śnieg zalega aż do maja, a wcześniej w marcu odbywa się Bieg Piastów jedyna polska impreza wpisana do grupy dziesięciu największych biegów długodystansowych w Europie. Z perfekcyjnie przygotowanych tras latem korzystają rowerzyści.

Hala izerska

Hala Izerska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Górach Izerskich. Spośród innych ciekawych miejsc w Sudetach, wyróżnia ją specyficzny klimat, bardziej surowy niż w innych częściach gór na tych samych wysokościach. Na panujące tam ekstremalne warunki pogodowe wpływ ma znaczne wyniesienie obszaru nad poziom morza i położenie na południowo-zachodnim krańcu Polski, najbardziej narażonym na chłodne i wilgotne masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego.