Stare Kino w Świeradowie
Budowę kina zakończono w 1905 roku. Powstało jako Teatr Zdrojowy na potrzeby gwałtownie zwiększającej się liczby kuracjuszy. Linia kolejowa uczyniła z Bad Flinsberg modny i tłumnie odwiedzany kurort dla elit szlacheckich, dyplomatycznych i artystycznych. Projekt architektoniczny, nieznanego autorstwa, był w ówczesnych czasach niezwykle awangardowy, łamał schematy i tworzył nowy kierunek w architekturze – modernizm. Bryła budynku rażąco kontrastująca z otoczeniem stawiała Bad Flinsberg w gronie prekursorów nowoczesnego budownictwa. Pewności nie mamy, ale idziemy o zakład, że budynek kina jest w pierwszej piątce zrealizowanych projektów modernistycznych na świecie.
Po wojnie Teatr Zdrojowy przemianowano na Kino Wieniec, a Bad Flinsberg na Świeradów Zdrój. Przestronne kino z doskonałą akustyką, było oczkiem w głowie władz Uzdrowiska. Kuracjusze z całej Polski, oraz pensjonariusze z FWP, chętnie zasiadali w kinowych fotelach. Dbano o repertuar, w dniu polskiej premiery filmowego przeboju, jedna z jego kopii obowiązkowo odwiedzała Świeradów.
Pod koniec lat osiemdziesiątych Kino Wieniec ostatecznie padło, co można było sprzedano, reszta niszczała. Zmianę przyniósł XXI wiek. Podjęliśmy decyzję o rewitalizacji budynku i przywróceniu mu dawnej świetności i oryginalności. W części budynku prace wciąż trwają, co do reszty…. Zapraszamy do odwiedzin.
Świeradów i Czerniawa Zdrój
Uzdrowisko Świeradów leży w dolinie rzeki Kwisy na zalesionych zboczach Gór Izerskich z dala od ruchliwych i zgiełkliwych wczasowisk. Powietrze, gleba i woda w Świeradowie przesiąknięte są zdrową częścią Tablicy Mendelejewa.Skuteczność tutejszych kuracji wzmacnia radon. Radon poprawia samopoczucie i wzmacnia witalność kobiet i mężczyzn. Dlatego Perłę Uzdrowisk Dolnośląskich wolimy nazywać Doliną Miłości, a pracownicy magistratu Dolina Młodości.
W Uzdrowisku działają zakłady przyrodolecznicze, zakład kąpieli borowinowych, szpital uzdrowiskowy i pijalnia wód mineralnych. Tu znajduje się największa i najdłuższa modrzewiowa Hala Spacerowa i XIX – wieczny Dom Zdrojowy z 46 – metrową wieżą widokową. Bogactwa naturalne unikalny klimat i dostępność zabiegów leczniczych zachęcają do zadbania o zdrowie, urodę i samopoczucie.
Turystyka Świeradów Zdrój
Fenomenem Dolnego Śląska, świadczącym o jego wyjątkowości jest zróżnicowanie, od ukształtowania terenu, bogactwa przyrody, atrakcji turystycznych i sportowych po tradycję, kulturę i sztukę wielu narodów na przestrzeni wieków. Okolice Świeradowa kuszą swym unikalnym pięknem i tajemniczością: rozległymi pasmami górskimi, malowniczymi kotlinami, górskimi rwącymi strumieniami, dziką przyrodą i wielowiekowymi zabytkami Zapraszamy na krótką wycieczkę – zachętę po atrakcjach okolic Świeradowa.
Rowery
Rejon Gór Izerskich jest najlepszym w Sudetach terenem tras rowerowych o pełnej skali trudności. Gęsta sieć długich szutrowych duktów i wygodnych asfaltowych dróżek pozwala wjechać na wysokość nawet ponad 1000 m n.p.m. Polecamy wycieczki: do Szklarskiej Poręby przez Polanę Jakuszycką; szlak rowerowy Dolina Bobru; Lużycami do Zgorzelca, Obwodnicę Bogatyńską i Jeleniogórską, pętle wokół Gryfowa i mnóstwo innych w większości rozpoczynających się tuż przy wyjściu z Kina.
Wycieczki Pieszo
Sam spacer po Świeradowie nigdy i o żadnej porze roku się nie nudzi. Miła dla oka architektura, dorodny starodrzew w Parku Zdrojowym i mnogość szlaków turystycznych w wielu kierunkach, zachęcają do wędrówek turystów w każdym wieku. Polecamy wycieczkę na Sępią Górę na szczycie której znajduje się Biały Kamień i według legend to tu w świętym gaju, w pogańskiej świątyni, zatrzymywały się dziewczyny podczas przelotu na Ślęże, Świętą Górę Sobótkową.
Lotnictwo
Karkonowska Fala znana jest od dziesięcioleci. Jesienią masy ciepłego powietrza znad Karkonoszy by przed grzbietem Gór Kaczawskich wzbić się do góry. Te ciepłe prądy wykorzystują szybownicy, lotniarze i spadochroniarze z całego świata, pobijając kolejne rekordy wysokościowe.
Narciarstwo zjazdowe
Królową stoków jest Kolej Gondolowa na Stóg Izerski, tu nie stoi się w kolejkach, a doskonale utrzymany stok – oświetlenie, naśnieżanie, patrole Policji, opieka nad dziećmi – funkcjonuje do wiosny . Tuż obok raj dla snowbordzistów – snowpark. Pobliski Świeradowiec oferuje jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Polsce. Już wkrótce stary i wiecznie zepsuty orczyk zastąpi nowoczesna kanapa, sztuczne oświetlenie i naśnieżanie. Nie tak komfortowe warunki jak na Gondoli znajdziemy m.in. w Libercu (Czechy) 50km, Szpindlerowym Młynie (Czechy) 20km , Szklarskiej Porębie 15km – warto mieć łańcuchy, drogi trudno przejezdne.
Narciarstwo biegowe
Królową tras jest Polana Jakuszycka. W najatrakcyjniejszej części Gór Izerskich na narciarzy czeka 50km profesjonalnie przygotowanych tras biegowych. Śnieg zalega aż do maja, a wcześniej w marcu odbywa się Bieg Piastów jedyna polska impreza wpisana do grupy dziesięciu największych biegów długodystansowych w Europie. Z perfekcyjnie przygotowanych tras latem korzystają rowerzyści.
Hala izerska
Hala Izerska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Górach Izerskich. Spośród innych ciekawych miejsc w Sudetach, wyróżnia ją specyficzny klimat, bardziej surowy niż w innych częściach gór na tych samych wysokościach. Na panujące tam ekstremalne warunki pogodowe wpływ ma znaczne wyniesienie obszaru nad poziom morza i położenie na południowo-zachodnim krańcu Polski, najbardziej narażonym na chłodne i wilgotne masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego.